**به وب سایت دبیرستان دخترانه اُسوه خوش آمدید.** آدرس:اصفهان - خیابان حکیم نظامی -کوچه 29(شهید کشاورز)-پشت دبستان عصر انقلاب- تلفن :6248992 به مدیریت: خانم شفیعی صفحه اصلیبانک سوالاتمهارت پنجم : مهارت مطالعه صحیح

مهارت پنجم : مهارت مطالعه صحیح

PDFچاپنامه الکترونیک

بانک سوالات

مهارت پنجم : مهارت مطالعه صحیح

شما این ضرب المثل را شنیده اید که کار نیکو کردن ازپر کردن است ) به نظر شما آیا این ضرب المثل برای مطالعه نیز جواب می دهد ؟ ایا زیاد خواندن شما را به هدف مورد نظرتان که همانا فهم ویادگیری وموفقیت در امتحان است می رساند ؟ به نظر من این جمله ناقص است . من دوستان زیادی را دیده ام که به من گفته اند : آقا ما شب تا صبح بیدار بودیم وداشتیم درس می خواندیم اما نتوانستیم در امتحان موفق باشیم .

به نظر  می رسد اگر ما نحوه ی درست مطالعه را ندانیم بیهوده وقتمان را هدر می دهیم بدون  این که نتیجه ی دلخواه مان را بگیریم . به عبارت دیگر به کار گیری مهارت های مطالعه موجب می شود که ما یک مطلب را در مدت زمان کوتاه تری یاد بگیریم در این صورت دیگر لزومی ندارد پر خوانی یا دوباره خوانی کنیم .    مطالعه ثمر بخش متاثر از دو عامل است . عامل اول علاقه نسبت به مطالب خواندنی ، وعامل دوم کاربرد ماهرانه ی فنون ومهارت های مطالعه . علاقه نسبت به مطالب خواندنی سبب می شود که شخص بیشتر مطالعه کند ومطالعه یبیشتر توام با کاربرد فنون ومهارت ها ، مطالعه را آسان تر ، سریع تر ولذت بخش تر می سازد . در نتیجه علاقه ی خواننده نسبت به مطالب خواندنی افزایش می یابد وسبب می شود تا وی به مطالعه ی بیشتر بپردازد و از خواندن مطالبی که باید بخواند دوری نکند ، ودر زمان کمترمطالب بیش تری را بداند.

اصول مطالعه وفراگیری بهتر

برای بهبود وافزایشتوان یاد گیری می بایست اصول ذیل را با دقت اجرا کنید . زیرا تنها با رعایت این اصول است که می توانید بهتر بیاموزید واز وقت حداکثر استفاده را ببرید . ما این اصول را به سه مرحله تقسیم کرده ایم ودر هر مرحله توصیه های سودمندی بیان داشته ایم . این اصول عبارتند از:

1-اصولی که قبل از مطالعه باید رعایت کرد

2- اصولی که هنگام مطالعه باید رعایت کرد

3- اصولی که باید بعد از مطالعه رعایت کرد

1-اصول قبل از شروع مطالعه

1-1-تعیین هدف : شما باید قبل از مطالعه برای خودتان هدفی را مشخص کنید ، به این معنی که این درس را به چه منظوری می خواهید مطالعه کنید ؟ آیا فقط نکته های اصلی درس را می خواهید یا قصد دارید همه ی مطالب کتاب را حفظ کنید یا بفهمید . این سوالات در روند مطالعه ی شما از جهت کمیت وکیفیت موثر خواهد بود .

2-1- تعیین مدت زمان مطالعه : بعد از تعیین هدف باید معلوم کنید که چه مقدار زمان می خواهید صرف مطالعه کنید واینکه چه حجمی از کتاب را می خواهید بخوانید . روان شناسان معتقدند که مغز  انسان تمایل شدیدی به انجام هر چه سریع تر کار دارد و به همین دلیل اگر زمان ومقدار مطالعه مشخص نشود موجب سردر گمی و کاهش دقت در هنگام مطالعه می شود . از طرفی تعیین زمان ومقدار مطالعه به خواننده آرامش می دهد واین آرامش موجب افزایش میزان یادگیری وسرعت مطالعه می شود .

3-1- انخاب محیط مناسب :یکی از مهم ترین عوامل یادگیری تمرکز حواس است بنابر این شما باید در محیطی مطالعه کنید که عوامل حواس پرتی و عدم تمرکز به حداقل برسد .

4-1- پرهیز از پرخوری قبل از مطالعه : همان گونه که مطالعه با شکم خالی ودر حال گرسنگی کم اثر وبی فایده است مطالعه پس از صرف غذای زیاد وسنگین وبا شکم پر نیز غیر مفید بوده و منجر به یادگیری نمی شود . بنابر این سعی کنید با وضعیت جسمانی راحتی به مطالعه بپردازید به قول شاعر :

نه چندان بخو کز دهانت بر آید                 نه چندان که از ضعف جانت در آید

2- اصول هنگام مطالعه

1-2- مطالعه ی فعالانه داشته باشید : دانش آموزی که به منظور یادگیری وبه صورت هدف دار مطالعه می کند برای یادگیری بهتر باید مطالعه ی فعال داشته باشد شما می توانید با خلاصه بر داری ، حل تمرین ، علامت گذاری و گزینش نکته های مهم ، مطالعه ی خودتان را فعال کنید . هم چنین سعی کنید با طرح سوالاتی از قبیل این که هدف اصلی نویسنده چیست ؟ این که کتاب راجع به چه موضوعی است ؟ نکات اصلی وفرعی کدام است ؟ ایا مطالب از نظر شما اهمیت دارد ؟ وسوالاتی از قبیل :

خلاصه این که عادت پرسیدن را در حین مطالعه در خود تقویت کنید .

2-2- جدیت داشته باشید : وقتی تصمیم می گیرید ، فوراً شروع کنید واجازه ندهید افکار مزاحم مانع شما شود ، سعی کنید با روش های گفته شده در مهارت تمرکز حواس ، تمرکز خود را افزایش داده

واز دقت خود نهایت استفاده را ببرید . شخص اگر در خواندن کمر همت ببندد وبا فعالیت های ذهنی خویش به درک بیشتری نایل شود کار بزرگی انجام داده است . این نوع خواندن پویاتر ومستلزم فعالیت های مختلف بیشتری است . (منظور مهارت های اشاره شده در این کتاب است )

3-2- به خودتان استراحت بدهید : برای داشتن یک مطالعه ی مفید و به منظور درک بهتر مطالب باید پس از حدود 45 دقیقه مطالعه به خود استراحت کوتاهی (10 الی 15 دقیقه ) بدهید.

4-2- ز روش صحیح مطالعه استفاده کنید : برای که مطالعه ی موثر داشته باشید باید با روش های استاندارد مطالعه آشنا شوید . البته روشهای مطالعه ی زیادی مطرح شده است ولی از میان این روش ها ، روش مطالعه PQ4R یا پس ختام می تواند برای شما موثر باشد که در ادامه مطالب به بیان این روش پرداخته می شود .

 

3- اصول بعد از مطالعه

پس از این که مطالعه ی شما به پایان رسید نباید تصور کنید که کارتان تمام شده ومطالبی را که مطالعه کردید دیگر از یادتان نمی رود ، بلکه مهم ترین بخش تکرار ومرور مطالب مطالعه شده است . در واقع شما با مطالعه ی موثر مطالب را خلاصه نویسی ودسته بندی کرده اید ، تا در مواقع مختلف از جمله امتحان وآزمون بتوانید با مرور مطالب  به حافظه خود در به یاد سپردن مطالب کمک کنید . بنابراین باید با مرور و تکرار مطالب ، ضریب ماندگاری مطالب آموخته شده رادر ذهن خویش افزایش دهید . البته مباحثه با دوستان و هم چنین درس دادن به جمعی دانش آموزان نیز یک راه مفید برای درک بهتر مطالب وتثبیت یادگیری ورفع اشکالات درسی است .

روش صحیح مطالعه

مطالعه یک فن ومهارت است ویک دانش آموز ماهر باید روش درست مطالعه را بداند تا بتواند بهتر یاد بگیرد ، بهتر  امتحان بدهد ، از درس خواندن لذت ببرد و نهایتاً این که از عملکرد خویش احساس خوبی داشته باشد .

متخصصان روش های مختلفی را برای مطالعه ی موثر عنوان کرده اند که یکی از بهترین وموثر ترین روش های مطالعه ، روش PQ4R است که در زبان فارسی (پس ختام ) نام گرفته وشامل شش مرحله می باشد .

این مراحل عبارتند از :

1-پیش خوانی  (Preview )

2- سوال گذاری (Questioning )

3- خواندن (Reading )

4- تفکر کردن (Remind  )

5- از حفظ گفتن ( Recite )

6- مرور کردن (Review )

1-پیش خوانی

اگر می خواهید مطالب یک کتاب یا فصلی از یک کتاب را یاد بگیرید ف البته به سرعت تمام آن فصل را یک بار از نظر بگذرانید تا یک بر داشت کلی از موضوع ها ومفاهیم آن فصل به دست آورید . در این مرحله می توانید قسمت های مهم واصلی فصل را تشخیص بدهید  تا در مراحل بعدی مطالعه بیشتر روی یادگیری آن قسمت ها تمرکز کنید . در مرحله پیش خوانی فقط به دنبال به دست آوردن مفاهیم کلی وموضوع های اصلی فصل هستیم ، پس بهتر است تیترهای اصلی وفرعی را مطالعه کنید زیرا هدف های اصلی هر فصل را می توان در این تیترها پیدا کرد .

بسیاری از نکات کلیدی واصلی هر پاراگراف را می توان در لغات Bold یا کلمات Italic پیدا کرد . مرحله ی پیش خوانی به شما کمک می کند که علاوه  بر یک آشنایی مقدماتی با موضوع فصل ، نکات اصلی وفرعی را تا حد بسیارزیادی تشخیص بدهید وبرای ورود به مرحله ی بعدی یعنی سوال کردن آماده شوید .

2- سوال کردن

بعد از پشت سر گذاشتن مرحله ی پیش خوانی وآشنایی کلی با مطالب فصل ، سعی کنید در رابطه با موضوع مطالعه سوال هایی طرح کنید . بهترین اه برای انجام ان کار این است که عناوین ، سرفصل ها وتیتر های اصلی را به سوال تبدیل کنید . برای مثال در رابطه با همین مطلبی که مطالعه می کنید می توانید بپرسید : روش پس ختام چیست ؟ چند مرحله دارد ؟ و .....

بهتر است سوالات شما تا حد امکان ساده ومناسب با بر داشت سطحی شما در حین پیش خوانی باشند . در عین حال سعی کنید سوالات را با کلماتی از قبیل  چگونه ، چه کسی ، چرا ، چه چیزی ، بسازید . سوالات را حتماً یادداشت کنید تا در مراحل بعدی بتوانید پاسخ آن ها را بدست آورید  در بعضی مواقع با همین سوالات به ظاهر ساده می توانید به تعداد زیادی از سوالات امتحانی دست پیدا کنید . باز هم تکرار می کنیم ، سعی کنید تیتر های اصلی وفرعی را به سوال تبدیل کنید . سوال گذاری ممکن است وقت شما را بگیرد وکمی مشکل باشد ولی بطور چشم گیری تمرکز حواس ، دقت وسرعت عمل شما را افزایش می دهد و موجب سهولت یادگیری شما می شود .

3-  خواندن

همه ی ما وقتی درس می خوانیم منظورمان این است که درس را یاد بگیریم ، بفهمیم ، حفظ کنیم وبه خاطر بسپاریم برای همین سعی می کنیم خط به خط کتاب و جزوه را بخوانیم و حفظ کنیم و در ذهن خود تکرار کنیم در صورتی که به گفته ی تونی بوزان از محققین بنام روش های مطالعاتی هدف از مرحله ی خواندن یادگیری وبه خاطر سپردن مطالب نیست ، هدف از مرحله ی خواندن فقط فهمیدن وانتقال اطلاعات از کتاب به یادداشت ها است .  یعنی خلاصه نویسی ویادگیری وبه خاطر سپردن مطالب باید از روی خلاصه نویسی ها ودر زمان های مرور صورت گیرد .

در این مرحله مطالب فصل را با دقت وبه طور کامل مطالعه کنید . در حین مطالعه سعی کنید به سوالاتی که قبلاً طرح کرده اید جواب دهید . در این مرحله باید بعد از مطالعه وتفکر در مورد موضوع هر بخش ، خلاصه برداری کردن – به روشی که در مهارت خلاصه بر داری گفته شده است – طوری مطالب خود را تنظیم کنید که در مراحل بعد بتوانید به راحتی حفظ کنید و به خاطر بسپارید . در این میان استفاده از خلاقیت ومهارت های ابداعی بسیار موثر می باشد .

4- تفکر

به طور کلی این محله در همه ی مراحل مطالعه نقش کلیدی دارد . به  خصوص در هنگام خواندن وطراحی سوال . بنابراین سعی کنید در هنگام خواندن در مورد مطالب ومثال ها فکر کنید واز مطالب تصویرسازی ذهنی داشته باشید . هم چنین سعی کنید بین آن چه که از قبل در مورد این مطالب می دانستید و آن چه می خوانید ارتباط بر قرار کنید .

5- از حفظ گفتن

پس از پشت سر گذاشتن دو مرحله ی قبل یعنی خواندن وتفکر  سعی کنید مطالب مهم آن را برای خودتان بازگو کنید . ضمناً سعی کنید به سوالاتی که قبلاً طرح  کرده اید به زبان خودتان پاسخ دهید . بهتر است در این مرحله به جای استفاده از جملات کتاب از جملات ساخته ی خودتان استفاده کنید . در واقع سعی کنید مطالب مطالعه شده را به زبان خودتان و آن طور که راحت تر هستید بازگو کنید . سعی کنید خودتان را از قید وبند جملات کتاب آزاد کنید . از حفظ گفتن به شما کمک می کند که بخش هایی را که خوب یاد نگرفته اید تشخیص بدهید و آن ها را از نو بخوانید .

6- مرور کردن

وقتی که تمام فصل را خواندید در فاصله های مناسب مطالب مطالعه شده را مرور کنید  بهترین راه مرور کردن این است که از خلاصه های خودتان استفاده کنید و سعی کنید سوالات هر فصل را (چه آن هایی که خودتان طرح کرده اید ، چه آن هایی را که کتاب طرح کرده است ) بدون مراجعه به مطالب متن درس پاسخ بدهید . بخش هایی را که نمی توانید به سوالات آن ها جواب بدهید ، از نو بخوانید یا اینکه با مراجعه به خلاصه های تان دوباره آن ها را مرور کنید . مرحله ششم را در فاصله های مناسب تکرار کنید تا تمامی مطالب مطرح شده را به خاطر بسپارید

مهم ترین قسمت مطالعه که سبب ثبت اطلاعات در لایه های زیرین ذهن می شود و جلو فراموشی را می گیرد مرور کردن است به طوری که پیشینیان معتقد بودند (الدرس حرف والتکرار الف ) یعنی درس یک بار وتکرار هزار بار . خوش بختانه مطالعات دانشمندان علوم روان شناسی ویاد گیری از جمله مطالعات آقای لایتنر این هزار بار را به 4 بار تقلیل داده است .

زمان های مرور

1-یک روز بعد            که فراموشی را تا یک هفته به تاخیر می اندازد

2- یک هفته بعد          که فراموشی را تا یک ماه به تاخیر می اندازد

3- یک ماه بعد             که فراموشی را تا چهار ماه به تاخیر می اندازد

4- چهار ماه بعد           که فراموشی را تا یک سال به تاخیر می اندازد

نکاتی در باره ی زمان ومکان مطالعه

قبل از این که به شرایط وامکانات مطلوب برای یک مطالعه ی دلپذیر ومناسب اشاره کنیم ذکر این نکته را ضروری می دانیم که گاهی فراهم کردن این شرایط برای همگان امکان پذیر نیست طبیعی است که عدم وجود این شرایط نباید بهانه ای برای عدم موفقیت شما باشد . بسیاری از توابغ وانسان های تاریخ ساز مشکلات را نادیده گرفتند وتوانستند با انگیزه ی قوی بر مطالب درسی خود تمرکز کرده وبا غلبه بر مشکلات سر آمد روزگار خود باشند . ولی اگر بتوانید شرایط زیر را فراهم کنید به تمرکز حواس ومطالعه موثر تر کمک خواهد شد . 1-میز مطالعه داشته باشید : روی میز شما باید وسایل ولوازم مرتبط با درس باشد مثل کتاب های کمک درسی ، خط کش و ....

بنابر این عکس ، نامه ی خصوصی ویا هر چیز ی که موجب حواس پرتی شما باشد را نباید روی میز قرار دهید به خصوص موبایل را در هنگام درس خواندن از خود دور کنید .

2- داشتن اتاق موجب آمادگی ذهنی بیشتر وتمرکز حواس بهتر در حین مطالعه می شود .

3- هر چقدر اتاقمان بدور از سر وصدا باشد بهتر است .

4- در اتاق مطالعه باید هوای تازه جریان داشته باشد بنابراین گاهی پنجره را باز کنید تا هوای اتاقتان عوض شود .

5 – سعی کنید اتاقتان نور مناسب داشته باشد . مطالعه در فضایی با نور کم ونا مناسب  وحتی نور زیاد وتند موجب خستگی وکاهش تمرکز می شود .

نور مکان مطالعه باید کافی ومناسب باشد تا عمل دیدن به خوبی انجام شود . روشنای روز بهترین نوع آن است ، نور نباید به صورت مستقیم روی صفحه کتاب بتابد زیرا نور مستقیم باعث خستگی چشم وکاهش میزان دید می شود و درک شما را از مطالب کاهش می دهد . هم چنین نباید در محلی بنشینید که نور روی کتاب سایه بیندازد .

6- مطالعه در کنار وسایل صوتی وتصویری روشن ودر اتاقی که در ودیوار آن پر از عکس های مختلف است موجبات حواس پرتی را ایجاد می کند  بنا بر این سعی کنید عادات غلط را از خود دور کنید وبی جهت به خود تلقین نکنید که مثلاً من با صدای موزیک بهتر درس را می فهمم .

7- نشستن پشت میز مطالعه بهترین حالت برای درس خواندن ولم دادن ودراز کشیدن بدترین حالت است . چرا که موجب خستگی و خواب آلودگی شما می شود وامکان استفاده از دست هایتان برای یادداشت بر داری را محدود می کند .

8- اگر اتاق مشترک دارید سعی کنید میزتان روبه روی هم نباشد

9- هر از چند گاهی دکور اتاقتان را تغییر دهید تا انگیزه ونشاط در شما تقویت شود .

10- به اتاقتان برسید . بی نظمی وشلختگی شما را کلافه می کند و برای پیدا کردن اشیاء ولوازم خود عصبی می شوید و وقتتان گرفته می شود ودر نهایتاً آمادگی شما برای مطالعه به شدت کاهش می یابد .

11- سعی کنید کتاب ها ودفاتر وسایر وسایل نوشتاری تان وهمچنین کتاب های کار وفرهنگ لغات آماده ودر دسترس باشد .

12- سعی کنید برنامه ی زمانی منظم داشته باشید وبه آن عمل کنید .

13- بهترین زمان برای یادگیری ومطالعه بستگی به عادات فردی شما دارد . شما زمانی می توانید بهتر یادبگیرید که آمادگی واحساس بهتری داشته باشید . بنابراین سعی کنید ساعات انرژیک (پرانرژی ) خود را شناسایی گنید و دروس خود را در آن ساعات مطالعه کنید .

14- بهتر است دروس حفظ کردنی را صبح زود مرور کنید .

15- از مطالعه ی طولانی وپشت سر هم پرهیز کنید . بهتر است به جای سه ساعت مطالعه مستمر ومداوم آن را به سه بخش 45 دقیقه ای تقسیم کنید ودر فواصل زمانی مشخص به خودتان استراحت بدهید

16- اگر می خواهید از استرس شدید شب امتحان وپرخوانی خسته کننده ی مطالب نجات پیدا کنید بهتر است با برنامه فمستمر وروزانه درس بخوانید و آخر هفته مرور وارزیابی کنید .

17- جمعه ها روز استراحت وزمان پرداختن به کارهای ضروری ، دید وبازدید و نظافت است .  سعی کنید در طول هفته کارهایتان را انجام دهید تا از روز جمعه ی خودتان نهایت لذت را ببرید ولی اگر تکالیف درسی ضروری ویا دروس عقب مانده داشتید صبح انجام دهید ولا اقل نیمی از روز را به استراحت بپردازید .

نحوه ی خواندن دروس

نحوه ی آموختن ریاضیات

ریاضیات یکی از علوم اساسی وپر کاربرد در سایر علوم وزندگی روز مره است . آموختن این علم موجب وسعت بخشیدن به نظام فکری شخص وتقویت قدرت استدلال ، تفکر منطقی وبه عبارت ساده تر ایجاد مهارت حل مساله در افراد می گردد . و اگر فردی از مهارت حل مساله بر خوردار باشد قادر خواهد بود از این مهارت برای حل هر نوع مساله ای استفاده نماید .

ریاضیات از دو بخش کلی تشکیل شده است :

1)درک مفاهیم ونحوه ی استدلال ریاضی

2) تمرین وبه کار بردن این مفاهیم

نکته قابل توجه این که دانش اموزان در هر دو بخش به شدت وابسته به معلم می باشند  . البته اگر دانش آموز فقد انگیزه ، پشتکار وعلاقه کافی باشد حرفه ای ترین معلم نیز نمی تواند اثر بخش باشد .

لذا قبل از این که به روش های بهتر آموختن ریاضی اشاره کنیم باید موانع یاد گیری درس ریاضیات را بشناسید وآن را بر طرف کنید . این موانع عبارتند از :

1)یاد گیری ریاضیات ، حل معادلات ، اثبات قضایا و ... کاری عبث وبیهوده است و فقط اتلاف وقت است . اگر شما هم این گونه فکر می کنید بهتر است با سوال از معلمان به فواید وکاربرد های این علم به خصوص برای ادامه ی تحصیل در رشته های مرتبط ، دیدگاهتان را اصلاح کنید .

2) من توانایی فراگیری ریاضیات را ندارم ویاد نمی گیرم . اکثر دانش آموزانی که این گونه فکر می کنند در اشتباه اند وبه دلیل این که از شرایط یادگیری مناسب بر خوردار نبوده اند و شکست هایی را تجربه کرده اند متقاعد شده اند که یاد نمی گیرند . در حالی که اگر شرایط تغییر کند وبه اصول فراگیری ریاضیات توجه کنند حتماً از لذت یادگیری ریاضیات بهره مند می شوند .

حال به برخی اصول بهتر یادگیری اشاره می کنیم :

1-حضور فعال وبا تمرکز در کلاس درس : ریاضی درسی نیست که شما در حین گوش دادن به آن بتوانید سرتن را پایین بیندازید در گوشه دفترتان نقاشی کنید ویا کارهای متفرقه انجام دهید بلکه باید به معلم توجه کنید ، نکته بر داری کنید وسوال کنید وتوضیح بیشتری بخواهید . تمرین حل کنید ، در بحث های کلاس مشارکت کنید حتی اگر صد در صد به پاسخ های خود اطمینان نداشته باشید .

2- پایه ی ریاضیات خود را قوی کنید : فراگیری هر موضوع زمانی آسان می شود که شما قبلاً موضوعات پیش نیاز را اموخته باشید . به همین دلیل است اگر در ریاضیات پایه ی ضعیفی دارید و مفاهیم ریاضی را در سالهای قبل یاد نگرفته اید ، اول باید به رفع این مشکل بپردازید حتی اکر ناچار شدید از کمک یک معلم با تجربه استفاده کنید .

3- منتظر معلم نمانید : یک دانشمند معروف گفته است تنها راه یادگیری ریاضیات ، پرداختن به ریاضیات است . بنابراین منتظر معلم نباشید تا مسائل را حل کند وبه همه سوالات وتمرین ها پاسخ دهد . خودتان دست به کار شوید . هر گز ذهنیت (نمی توانم ) را به خود را ه ندهید . از منابع مختلف استفاده کنید ولی در وهله ی اول از قدرت استدلال ، اندیشه وتفکر خود کمک بگیرید .

4- از منابع کمکی استفاده کنید :صرفاً به حضور در کلاس وآموختن از طریق معلم محدود نشوید . بلکه از سایر منابع نیز استفاده کنید  مثلاً استفاده از کتاب های آموزشی مناسب ، فیلم های آموزشی مفید وابزار ها وماکت های آموزشی توصیه می شود .

5- به طور گسترده از یادداشت بر داری استفاده کنید :در ریاضیات یادداشت برذاری ، حاشیه نویسی بسیار اهمیت دارد بنابراین سعی کنید چیزی را که یادداشت می کنید حتماً بفهمید ومطالب خود را منظم ودسته بندی کنید ، اگر لازم بود اشکال هندسی را با دقت بکشید هم چنین از فرمول های مهم واصولی غافل نشوید . یادتان باشد هیچ بخشی از یک فرمول را نباید حذف کنید حتی علائم ونشانه ها

چگونه تمرین های ریاضی را حل کنیم :

قبل از یاد گیری مطالب جدید مفاهیم قبلی را مرور کنید : چون فراگیری مفاهیم جدید مستلزم یادآوری مفاهیم قبلی است بنابراین به عنوان یک فراگیر ریاضی شما نیاز دارید که مفاهیم دروس مرتبط را به طور منظم مرور کنید . برای انجام این کار می توانید از یادداشت ها وخلاصه هایی که دارید استفاده کنید .

حل مساله موجب یادآوری وتثبیت مفاهیم است : تمرین وحل مساله موجب یاد آوری و تثبیت آن ها در حافظه شده وکاربرد مفاهیم را به دنبال دارد . بنابراین ریاضی بدون تمرین وحل مساله بی معنی است .

تسلیم نشوید : هیچ گاه با ذهنیت (نمی توانم ) با مساله ها وتمرین ها برخورد نکنید . اطمینان داشته باشید که در صورت درک صحیح مفاهیم قادر به حل اکثر تمرین ها خواهید بود و اگر نتوانستید تمرینی را حل کنید مطمئن باشید که مفاهیم درس را به خوبی درک نکرده اید .

برای حل تمرین ها زمان طولانی اختصاص ندهید : حل تمرین به ذهنی فعال وپویا نیاز دارد چنان چه مدت زمان آن طولانی باشد پویایی ذهن کاهش می یابد . بنابراین حل تمرین در ساعات پایانی شب ویا در اوقاتی که خسته اید منطقی به نظر نمی رسد . لذا توصیه می کنیم اگر قرار است 3 ساعت تمرین کنید آن را به 3 بخش 45 دقیقه ای تقسیم کنید .

هدف رسیدن به جواب تمرین است :  آن چه در حل مساله وتمرین اهمیت دارد رسیدن به پاسخ درست است وسرعت حل مساله در درجه یدوم اهمیت است . تمرینی که غلط اما سریع انجام شود هیچ فایده ای ندارد .

جواب تمرین ها را در کلاس کنترل کنید : سعی کنید از معلمتان برای کنترل پاسخ درست استفاده کنید ولی اگر این امکان میسر نشد حتماً از سر گروه ویا یکی از دانش آموزان قوی بهره بگیرید

هرگزبدون انجام تکالیف وحل تمرین وارد کلاس نشوید : تکالیف خود را حتماً در منزل انجام دهید حتی اگر فکر می کنید که راه حل اشتباه باشد منتظر نباشید تا دیگران حل کنند وشما رونویسی کنید .

خلاق باشید : به راه های کلیشه ای اکتفا نکنید . از ذهن خود خلاقانه کمک بگیرید . خیلی وقت ها داشتن درکی صحیح از مفاهیم که خلاقانه از آن استفاده شود ، راه حل تمرین را بسیار ساده می کند .

مراحل حل مساله :

مرحله اول : مساله را بفهمید : یعنی بدانید که مساله از شما چه می خواهد ، چه چیزی مجهول است ، داده های مساله چیست ؟ شرط مساله چیست ؟ اگر لازم بود داده های مساله را روی شکل نشان دهید (به خصوص در هندسه ) هم چنین سعی کنید صورت مساله را به زبانی ساده برای خودتان توضیح دهید

مرحله دوم : ارتباط بین داده ها ومجهول را پیدا کنید : برای این کار از قوانین ریاضی واحکامی که در ذهن خود دارید استفاده کنید ونقشه ای را برای مرتبط ساختن داده ها با مجهول طرح کنید ودر این نقشه عملیات لازم را برای حل مساله مشخص کنید اگر به جواب نرسیدید فکر کنید ، شاید در جای دیگر مشابه این مساله را حل کرده باشید . به داده ها ی مساله خوب توجه کنید ، ببینید چه نکته ی سودمندی را می توانید از داده ها استخراج کنید . فراموش نکنید اساساً منظور از حل مساله برقراری ارتباط بین داده ها ومجهول می باشد

برای حل مساله تمرکز ذهن ضروری است اما اگر روی یک جنبه از مساله متمرکز شوید خیلی زود خسته می شوید وحل مساله را کنار می گذارید . بنابراین راه های مختلفی را که به ذهنتان می رسد امتحان کنید . مرتب از خود سوال تازه بپرسید . باز هم اگر نتوانستید دلسرد نشوید کمی استراحت کنید دوباره مبارزه کنید ولی اگر نتوانستید به نظر می رسد هنوز در درک مفاهیم اشکال دارید لذا نیاز به کمک وراهنمایی معلم ویا یک فرد متخصص ضروری به نظر می رسد

مرحله سوم : نقشه مورد نظرتان را به دقت اجرا کنید : در این مرحله لازم است که در نوشتن روابط ریاضی وانجام عملیات ومحاسبات لازم دقیق وبا تمرکز حواس عمل کنید .  در حین اجرای نقشه ، هر مرحله از راه حل را باز بینی کنید واز صحیح بودن آن مطمئن شوید .

مرحله چهارم :بررسی جواب نهایی : در مرحله ی آخر جوابی را که به دست آورده اید بررسی کنید آیا جواب منطقی است ؟ گاهی بررسی راه حل مساله باعث می شود به اشتباهمان پی ببریم

نحوه ی خواندن فیزیک

نحوه ی خواندن فیزیک تا حدودی شبیه ریاضی است که باید به آن بخش نیز مراجعه کنید ولی به صورت کاربردی تر می توان به نکات ذیل توجه بیشتری داشت   همان گونه که در درس ریاضی گفته شد شرط اول یادگیری فیزیک مثل ریاضی درک مفاهیم است . برای این کار باید ملاحظات زیر را در نظر گرفت

1)  پایه فیزیک خود را قوی کنید : این شرط یکی از شروط اولیه در فراگیری فیزیک ست چرا که اساس علم فیزیک بر پایه ی ریاضی بنا شده است . شما این وابستگی را می توانید در تعریف مفهوم شتاب ویا قانون دوم نیوتن به وضوح ببینید .  به تجربه ثابت شده دانش آموزانی که  بنیه ی ضعیفی در ریاضیات دارند ، در زمینه ی فیزیک قوی نیستند

2)  با اصطلاحات و واژه های خاص علم فیزیک آشنا شوید :  این مطلب شرط دوم در فراگیری فیزیک است با فهم دقیق اصطلاحاتی مثل چگالی ، بردار ، مقاومت ، شدت جریان و .... در مطالعه فیزیک بسیار ضروری است اگر این مفاهیم را درک کنید تمرکز حواس بیشتروحواس پرتی کمتر می شود

3)  از قدرت تجسم قوی خود بهره بگیرید : مطالعه ی فیزیک مستلزم آن است که شما بتوانید آن چه را که می خوانید مجسم کنید .   تصویر سازی ذهنی ان چه را که می خوانید ، در درک مفاهیم و هم چنین به خاطر سپاری موضوعات اهمیت زیادی دارد مثلاً موج های مکانیکی را با حرکت مرغابی روی آب (بدون اینکه در آب فرو برود ) تجسم کنید و یا انواع مدارها در فیزیک الکتریسیته آن است که خودتان را یک گروه الکترون فرض کنید و مجسم کنید که در مدار مورد نظردر حال حرکتید . این جدال بین شما ومقاومت را گرم می کند به همین ترتیب در مدار پیش بروید ومجسم کنید که در برخورد با قسمت های مختلف مدار چه اتفاق هایی برای الکترون ها می افتد و چه تغییراتی پیش می آید به این ترتیب انواع مدارها را بشناسید .

4)  فعالیت  های آزمایشگاهی را جدی بگیرید : امروزه کاربرد علوم در زندگی برای هر یادگیرنده ای بسیار جذاب وهیجان انگیز است . به خصوص در درس فیزیک مباحث زیادی وجود دارند که در زندگی روز مره ی ما کاربرد فراوان دارد . علاوه بر این مشاهده وانجام آزمایش های مختلف ، افزایش علاقه و انگیزه ی فراوان را به دنبال دارد ، خلاقیت آن ها را برمی انگیزد و روحیه ی کنجکاوی آن ها را تحریک می کند . لذا پیشنهاد می کنیم فعالیت های آزمایشگاهی را جدی بگیرید . امروزه نرم افزارهایی در بازار موجود است که این امکان را به کاربر می دهد تا در فضای مجازی به مشاهده وانجام آزمایش های مختلف بپردازد .

5)   از یادداشت برداری وروش PQ4R استفاده کنید

6)  فرمول ها را حفظ کنید : برای این کار باید به مفاهیم اشاره شده در فرمول وارتباط های منطقی اجزای آن توجه بسیار داشته باشید . برای حفظ فرمول در وهله اول یکی دو بار رونویسی کنید ، سپس بدون نگاه کردن به کتاب فرمول را به خاطر بیاورید و روی کاغذ بنویسید و تا ناچار نشدید به کتاب نگاه نکنید . در قدم دوم سعی کنید تا جایی که می توانید تمرین کنید ، مساله حل کنید . این کار شما را در به کاربردن  فرمول ، قوی می کند و فراموشی را به حداقل می رساند . در حفظ فرمول می توانید از تدابیر یادیار استفاده کنید مثلاً    فرمول بسامد (نوید (nV) دوئل کرد(L2))

هم چنین می توانید از تکنیک تصویر سازی بهره بگیرید .   مثلاً برای سرعت ، خرگوش را جایگزین کنید برای زمان ساعت ، برای نیرو یک ورزشکار نیرومند وبرای جرم وزنه سنگین وبرای شتاب یک موشک فضایی را تجسم کنید .

حل تمرین در فیزیک

حل تمرین در فیزیک مانند ریاضیات بسیار پر اهمیت است و هر آن چه که در حل ریاضی گفته شد در فیزیک نیز کاربرد دارد (به بخش نحوه ی خواندن ریاضی مراجعه کنید )

مطالعه کتاب هایی را که تحت عنوان مطالعه آزاد به شما معرفی می شود حتماً جدی بگیرید . این کتب دید شما را نسبت به فیزیک افزایش داده ودامنه  ی اطلاعات شما را بیشتر می کند . ضمن این که آزمایشات ومثال های ملموس در زندگی روزمره موجب افزایش علاقه ی شما می شود .

نحوه ی خواندن زیست شناسی

مطالعه ی درسی مثل زیست شناسی که مملو از نکات ریز وجزیی است ، روش خاصی را می طلبد که این روش باید بتواند در عین حال که به خاطر سپردن همه ی  نکات ریز والبته مهم را امکان پذیر می سازد به مطالعه کننده این امکان را بدهد که در حداقل زمان ممکن موضوع را مطالعه کند و به خاطر سپاری جزئیات وقت او را تلف نکند . بنابراین برای خواندن این درس به کار گیری تکنیک های زیر توصیه می شود :

1-یادداشت برداری کنید

در حین مطالعه هر جا به نکته ی مهمی برخورد کردید آن را یادداشت کنید ، این خلاصه ها ، اهداف نویسنده ، نکات اصلی وفرعی را به شما نشان می دهد

ابتدا به مفاهیم کلی توجه کنید سپس به سراغ جزئیات بروید مثلاً اگر عملکرد دستگاه گوارش را می خوانید اول محل هضم وتبدیل چربی ها را بخوانید سپس نام آنزیم گوارش مربوطه ومسیر جذب لیپید ها در روده را به خاطر بسپارید .

در زیست شناسی شکل های زیادی وجود دارند که بسیار پر اهمیت می باشند اما کشیدن این اشکال در یادداشت ها وقت گیر است . بنابراین از کشیدن اشکال در یادداشت ها صرف نظر کنید و به کتاب ارجاع دهید

2- از روش PQ4R  بهره بگیرید :

به خصوص  مرورهای متوالی را در این درس در برنامه ی خود قرار دهید

3- تجسم کنید :

در این زمینه استفاده از شکل های کتاب بسیار مفید است . می توانید شکل کتاب را در ذهن مجسم کنید وآن چه را که در مورد آن شکل می دانید به زبان خود تعریف کنید .

4- از روش مقایسه کردن استفاده کنید :

مثلاً سلول زندان = سلول زنده /دیوارهای سلول = دیواره ی سلول / زندان = هسته / هوا = سیتوپلاسم / لامپ زندان = میتوکندری

5- از تدابیر یاد یار استفاده کنید .

مثلاً برای یادگیری مراحل تقسیم میتوز کلمه پمات را حفظ کنید.

 

 

 

نحوه ی مطالعه درس شیمی

دانستن کاربرد  موضوعاتی که مطالعه می شوند در جلب علاقه ی مطالعه کننده نسبت به موضوع بسیار موثر است . علم شیمی در بسیاری از صنایع کاربرد مستقیم واساسی دارد . مثلاً صنایع شیمیایی ، غذایی ، تولید مواد بهداشتی وآرایشی ودارویی وحتی صنایع خودرو سازی .

دانش آموزان در دبیرستان ابتدا یک سری مفاهیم پایه ، اصول فرمول نویسی وتعاریف اولیه را می آموزند و سپس وارد مباحث کاربردی تر می شوند .. بنابراین برای یادگیری ساده تر وسریع تر درس شیمی نکات زیر پیشنهاد می شود

1)درک مفاهیم وتعاریف اولیه : بعضی از مفاهیم مثل اتم ، مولکول ، جرم ، وزن ،عدد اتمی ، عددجرمی ،شعاع اتم و ... به همراه اصول فرمول نویسی به منزله زیر بنا ، پایه واساس شیمی هستند که سایر تئوری ها ومفاهیم بر روی آن بنا می شوند . به عبارت دیگر با یاد گیری این مفاهیم سایر مطالب درس شیمی را می فهمیم ودیگر مجبور نیستیم آن ها را حفظ کنیم .

2) آموختن  اصول فرمول نویسی :فرمول نویسی وعلایم اختصاری عناصر یکی از اصول پایه ای در درس شیمی است که به تدریج در ذهن دانش آموزان جا می افتد . بدین منظور مثلاً برای حفظ کردن علایم اختصاری بهتر است که هر روز تعداد محدودی از عناصر (5 عنصر ) را به همراه ظرفیت ها واسامی شان روی یک کاغذ کوچک بنویسید ودر طول روز آن را مرور کنید وروز بعد 5 عنصر دیگر را به همین ترتیب بیاموزید در پایان روز از خود بپرسید اگر یاد نگرفته بودید آن عناصر را به عناصر روز بعد (با یک رنگ دیگر ) اضافه کنید .

توجه کنید که لازم نیست همه ی علایم اختصاری را حفظ کنید بلکه علایم اختصاری مهم وکاربردی را حفظ کنید .  برای یادگیری فرمول ها  نیز همین گونه عمل کنید واگر حفظ فرمول ها برای تان دشوار بود از تدابیر یاد یار استفاده کنید

3) استفاده از تدابیر یاد یار : استفاده از تدابیر یاد یار در شیمی نیز کاربرد دارند مثلاً از یاد یار (سارق ) برای عناصر سرب ، آلومینیوم ،روی وقلع که درای خواص مشترک هستند استفاده کنید .

4 ) به کار گیری روش PQ4R : در به کار گیری این روش چند نکته را یاد آوری می کنیم : سعی کنید به زبان خودتان یادداشت برداری کنید ویادداشت هایتان طولانی نباشد

سعی کنید اول مطالب را بخوانید وآن چه را فهمیدید به زبان خودتان خلاصه برداری کنید

اگر در حین مطالعه به جدول ویا نمودار برخورد ید شماره ی آن صفحه را یادداشت کنید ودر هنگام مرور به کتاب مراجعه کنید .

5) حل تمرین وپاسخ به سوالات :  مسایل وتمرین های شیمی را مثل فیزیک وریاضی جدی بگیرید . حل تمرین ها ومسایل موجب تثبیت یادگیری وبر طرف شدن اشکال هایتان از مفاهیم درس می شود . پیشنهاد می کنیم پس از مطالعه هر بخش بلافاصله به سوالات آن بخش پاسخ دهید وجواب سوالات را با مراجعه به متن درس بیابید . هم چنین به منظور آمادگی بیشتر برای آزمون های جامع و کنکور ، سوالات کنکور وتست های طبقه بندی شده را نیز مد نظر داشته باشید .

6) استفاده از کتب کمک درسی :  سعی کنید از کتاب های کمک درسی برای تمرین وحل بیشتر مسایل استفاده کنید .

7) مشاهده وانجام فعالیت های آزمایشگاهی :

همراه کردن تجربه عملی وانجام آزمایش ها در شیمی ، برای فراگیری بهتر بسیار کارساز است . شما می توانید از نرم افزارهای موجود در بازار نیز استفاده کنید .

8)مرتب مرور کنید :  حجم زیاد مطالبی که در این درس باید آموخته شوند ، مرور های مرتب و اصولی را می طلبد تا از فراموشی جلو گیری شود .

نحوه ی خواندن زبان خارجی

می گویند دانستن یک زبان جدید ، یک زندگی جدید است . اما بسیاری از افراد در آموختن زبان خارجی دچار مشکل هستند . مشکلاتی که این افراد با آن روبه رو هستند .ریشه در دو عامل اساسی دارد . نخستین عامل فرار بودن مطالبی است که می آموزیم . علت عمده فرار بودن مطالب آن است که آن چه در یک زبان خارجی می آموزیم ، کاربرد روز مره وهمیشگی در جامعه ی ما ندارد . علت دیگر که ایجاد مشکل می کند شباهت های زیادی است که به خصوص از دیدگاه یک نو آموز بین لغات ونکات دستوری مختلف وجود دارد . این شباهت ها موجب تداخل مطالب مختلف با یکدیگر می شود وتداخل نیز موجب فراموشی می شود . بنابراین رعایت نکات ذیل می تواند به آموختن بهتر زبان خارجی کمک کند . 1)از هر فرصتی برای آموختن لغات واصطلاحات جدید وتکرار آموخته ها استفاده کنید به خصوص زمان هایی که عملاً تلف شده تلقی می شوند  مثلاً در ترافیک ، انتظار اتوبوس ومطب پزشک و....

2) در یک متن لغات نا آشنا ی بسیاری وجود دارد که جست وجوی تک تک آن ها در فرهنگ لغات کاری مشکل وخسته کننده است وممکن است شما را از یادگیری بیزار کند . بنابراین از بین لغات جدید تعدادی از مهم ترین آن ها را که به نظر می رسد نقش بیش تری در انتقال مفهوم مطلب به عهده دارند را انتخاب نمایید و به دنبال فهمیدن و به خاطر سپردن معنای همان تعداد باشید و به تدریج که دامنه ی لغات شما وسیع تر می شود از تعداد لغات نا آشنایی که با آن برخورد می کنید کاسته می شود .

به خاطر داشته باشید که زبان انگلیسی حدود 500000 واژه دارد که به خاطر سپردن آن ها غیر ممکن است . یک بررسی آماری نشان می دهد که اگر یک زبان آموز 5000 واژه پر کار برد از زبان را بیاموزد وبه خاطر بسپارد ، می تواند 5/93 درصد مقاصد خود را بنویسد وبیان کند

3) با لغات جدید ی که می آموزید جمله بسازید . هیچ گاه سعی نکنید یک لغت را به تنهایی بیاموزید . بلکه حتماً آن را در یک جمله یا عبارت جای دهید وبعد از آن عبارت را به خاطر بسپارید .

4)  از تجسم استفاده کنید . مثلاً به جای این که چند بار بگویید book یعنی کتاب ، از لغاتی که آموخته اید برای نامیدن اشیاء وتوصیف افراد محیط واحساسات خود استفاده کنید .

6)  به واژه هایی که املای مشابه ومعنای متفاوتی دارند توجه بیشتری کنید مثل bear  هم به معنای خرس است وهم تحمل کردن

7)  هر چه قدر که می توانید وفرصت دارید متن ها وکتاب های انگلیسی را مطالعه کنید . حتی اگر آن چه را که می خوانید به خوبی نفهمید

8)  برای یک زبان آموز بسیار مفید است اگر با پیشوند ها وپسوندها ی مهم وپرکار موجود در زبان آشنا شود و معنی آن ها را بداند . این آشنایی به زبان آموز کمک می کند که در برخورد با لغات جدید بتواند ریشه لغت را از پیشوند وپسوند آن جدا کند و راحت تر معنی آن ها را حدس بزند . به عنوان مثال اگر شما بدانید که پسوند er در زبان انگلیسی علامت فاعلی است به راحتی می توانید در یابید worker  به معنی کارگر می باشد ویا dis معنی هر فعل را به متضاد آن تبدیل می کند آنگاه به راحتی خواهید دانست که فعل disagree  به معنی موافق نبودن است .

9)  گروه بندی لغات به جای حفظ کردن از فهرست لغات : هر چند گاهی اوقات حفظ کردن کلمات از فهرست لغات ضروری است ولی کاری مشکل وکم اثر است به جای این کارآن ها را گروه بندی کنید .

 

 

این گروه بندی می تواند مختلف وبا توجه به معانی کلمات ، ساختار گرامری ویا ریشه های مشترک ، آن ها در قالب شبکه ی مغز باشد . مثل

 

از روش تجسم وتداعی استفاده کنید ، مثلاً برای حفظ لغت wall  به معنی دیوار از تشابهی که بین تلفظ wall با بال وجود دارد استفاده کنید و دیواری را در حال بال زدن مجسم کنید که یک هواپیمای جت ، باری از فرش دارد . از فرهنگ لغت استفاده کنید : یک فرهنگ لغت مناسب ، اطلاعات بیشتری از لغت را در اختیار زبان آموز قرار می دهد مانند متضاد ها ، مترادف ها ، نحوه ی تلفظ و ....

بهترین وساده ترین راه برای آموختن تلفظ صحیح لغات در یک زبان ، استفاده از نوارهای مکالمه ای است .   مهمترین توصیه ای که می توان به زبان آموز کرد همان اولین توصیه ای است که در ابتدا ی این فصل خواندید که از هر فرصت برای آموختن وتکرار لغات ، اصطلاحات ونکات جدید استفاده کنید . اگر واقعاً مایلید که یک زبانجدید بیاموزید باید به آن زبان فکر کنید ، صحبت کنید ، بنویسید ، بخوانید ، غذا بخورید و بخوابید . هر آن چه را که در طول یک روز به زبان مادری تان بیان می کنید تا جایی که می توانید به زبانی که می آموزید ، ترجمه کنید . تنها در صورت استفاده ی روزانه و مداوم می توانید یک زبان را فرا بگیرید ، در غیر این صورت یادگیری شما ناقص و کوتاه خواهد بود .

در کنکور تقریباً از 25 سوال 7 سوال مربوط به قواعد وگرامر است و 18 سوال به معنای لغات وعبارات (vocabulary ) بر می گردد . بنابراین برای فهم و درک متن باید لغات واصطلاحات را بشناسید و دامنه ی لغات خود را افزایش دهید .

اگر خجالتی هستید شرکت در کلاس های زبان آموزی بسیار موثر است  چون در جمع مجبور به تکرار یک سری جملات وکلمات می شوید و در جمع اشتباهات کم تری مشهود است . بنابراین اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید .

کودکان باید یادگیری زبان را با خواندن ترانه های کودکانه به زبان خارجی و انجام تمرین های هدف مند و استفاده از تفریح و سرگرمی های مختلف بیاموزند . استفاده از پانتومیم ، نقش بازی کردن ، انجام فعالیت های بدنی به همراه صدا برای بیان منظور ، آوازوسرود خواندن و نهایتاً استفاده از روش شنیداری وگفتاری برای یاد دهی زبان به کودکان بسیار موثر است .

مدت زمان یاددهی به کودکان نباید بیش از 30 دقیقه طول بکشد .

نحوه ی  خواندن تاریخ

اولین شرط یادگیری تاریخ یافتن پاسخی قانع کننده برای این سوال است که چرا باید تاریخ بخوانید ؟

تاریخ همیشه آموزنده بوده وبسیاری از افراد ، شخصیت های تاریخی را که در کتاب های تاریخ شناخته اند ، الگوی زندگی خود قرار می دهند و بسیاری از تاریخ نویسان نیز هدف خود را از نگارش تاریخ این می دانند که ملت های آینده با خواندن این وقایع وتحلیل وبررسی ان ها ، خطا های ملل قبلی را تکرار نکنند .

نکات مهم در مطالعه تاریخ

در کتاب های تاریخ دوره ی دبیرستان بیش تر از مقاطع قبل به جزییات پرداخته می شود ولی برای این که وقایع تاریخ را بهتر درک کنید ابتدا باید سیر کلی جریانات تاریخی وعلل وعواقب بروز آن را بدانید تا جزییات را بهتر درک کنید و گر نه صرفاً در گیر حفظ اصطلاحات می شوید که این اصلاً مناسب نمی باشد .

از روش PQ4R استفاده کنید : با این روش شما از کلیات شروع می کنید بعد به جزییات .

در برخورد با یک واقعه ی تاریخی سعی کنید همیشه از خود سوال کنید چه اتفاقی افتاده ؟ در کجا وچه زمانی ؟ چه نتایجی در بر داشته و .....

سعی کنید تاریخ را به تدریج مطالعه کنید ، مطالعه ی حجم زیاد ی از مباحث ، قدرت یادگیری وبه خاطر سپاری را کاهش می دهد .

معمولاً موضوعات تاریخی به صورت روایت وداستان است . بنابراین روش خلاصه برداری و یادداشت برداری می تواند مفید باشد .

در خواندن تاریخ ، عنوان به عنوان پیش بروید

جداولی که در کتاب تاریخ وجود دارند معمولاً یک دید کلی از سیر جریانات تاریخی در طول زمان را به شما نشان می دهد از آن ها غافل نشوید .

برای حفظ جزییات در مطالعه ی تاریخ از تکنیک های تقویت حافظه بهره بگیرید . مثلاً با استفاده از روش تجسم کردن می توانید مجسم کنید که مثلاً آقا محمد خان مشغول صدور فرمان محاصره ی شهر کرمان است و یا مظفرالدین شاه قانون مشروطه را تصویب می کند و یا از یاد یارها استفاده کنید . مثلاً برای حفظ کردن شهرهایی که در عهد نامه ی ترکمن چای از ایران جدا وبه روسیه واگذار شد (شهر های ایروان – نخجوان – اردوبار ) می توانید به کلمه انار اشاره کنید .

برای حفظ اعدادی که در مطالعه ی تاریخ به آن ها بر می خورید اعدادی مثل تاریخ تاج گذاری پادشاهان ، وقوع جنگ ها وامضای قرار دادها ، می توانید از تکنیک اعداد استفاده کنید . مثلاً تاریخ وقوع جنگ های ایران ویونان سده ی ششم پیش از میلاد را می توانید این گونه حفظ کنید ایرانی ها ویونانی ها پیش از میلاد مشغول بازی شطرنج (عدد شش ) بودند .

برای فراگیری تاریخ حتماً وحتماً از نیروی تجسم خود کمک بگیرید ، رویدادهای تاریخی را پس از خواندن ویادداشت کردن برای خود تعریف کنید و مثل یک فیلم سینمایی از ذهن خود عبور دهید .

از موزه ها وآثار وابنیه تاریخی بازدید کنید هم چنین دیدن فیلم هایی با مضامین تاریخی می تواند در فهم ویادگیری تاریخ برایتان بسیار موثر باشد .

مثلاً با دیدن یک فیلم تاریخی 10 هزار سال قبل از میلاد می توانید نحوه ی شکل گیری تمدن ها واجتماعات اولیه را پی ببرید .

متون ادبی ما سرشار از مضامین تاریخی وداستان های کهن می باشد . بناراین با مطالعه ی این داستان ها ونوشته های ادبی می توانید معلومات تاریخی خود را افزایش داده و سواد تاریخی خود را بالا ببرید .

نحوه ی خواندن جغرافی

چون در علم جغرافیا نیز مثل تاریخ به جزییات پرداخته شده است  بنابراین روش های اشاره شده در تاریخ نیز برای جغرافی کاربرد دارد . ولی نکات تکمیلی ذیل را جهت یادگیری بهتر رعایت کنید .

آن چه شما در رابطه با جغرافیای طبیعی یک ناحیه (مثل امکانات کشاورزی ، آب وهوا و .... ) می آموزید به شما کمک می کند که بتوانید تا حدودی توانایی های صنعتی آن ناحیه را حدس بزنید و شغل مردم آن ناحیه را پیش بینی کنید و در واقع چنین کلماتی کاملاً به هم وابسته هستند و چنان چه به این گونه  ارتباط ها توجه نشان بدهید  مطالعه ی جغرافی برایتان بسیار ساده تر می شود .

بازدید از منابع طبیعی در قالب گردش های علمی و یا مسافرت های گروهی می تواند به فهم  بهتر مطالب کمک کند .

از کلیات به سمت جزییات بروید . مثلاً اول بفهمید عربستان یک شبه جزیره است که به وسیله ی دریا ها واقیانوس ها احاطه شده است و سپس مساحت آن را حفظ کنید

سعی کنید مطالبی را که می خوانید به تجارب خود ربط دهید . مثلاً وقتی جغرافیای ناحیه ی خزری را بررسی می کنید می بینید که این ناحیه بین کوه های البرز ودریای خزر واقع شده ، بنابراین علت  بارش های زیاد در این ناحیه را می آموزید .

از یادداشت بر داری استفاده کنید برای یادگیری بهتر یادداشت های تان را با اشکال مفید همراه کنید.

برای اینکه اعداد را بهتر به خاطر بسپارید ، مثلاً ارتفاع قله ها ، طول رودها ، عمق دریاها ، جمعیت نواحی ، چند کار می توانید انجام دهید :

1- سعی کنید ابتدا اعداد را گرد کنید و بعد حفظ کنید .

2- اعداد مختلف را با هم  مقایسه کنید و در مقایسه با یکدیگر آن ها را به خاطر بسپارید مثلا طول چند رود (یا مساحت چند کشور ) را با هم مقایسه کنید و آن ها را به ترتیب طول (یا مساحت ) از بزرگ به کوچک مرتب کنید و سپس طول هر یک را به خاطر بسپارید .

برای حفظ کردن اعداد می توانید از تکنیک اعداد استفاده کنید .

از روش های تقویت حافظه نیز می توان برای حفظ کردن پایتخت ها و سایر مطالب استفاده  نمود.

مثلاً پایتخت عمان مسقط است – در عمان مسقطی های خوشمزه می فروشند .

فعالیت های مربوط به هر درس را حل کرده وجواب سوالات را از متن کتاب به دست آورید .

نقشه ها ، تصاویر ، نمودارها در جغرافی بسیار با اهمیت هستند . سعی کنید با دقت بیشتری به آن ها بپردازید . شما با دیدن یک پوستر می توانید به ویژگی های فرهنگی ، آداب ورسوم ، آب وهوا و ... آن منطقه پی ببرید . به دلیل حجم زیاد مطالب سعی کنید ابتدا مطالب را سازماندهی کنید سپس آن ها را به خاطر بسپارید . دسته بندی کردن مطالب استفاده از درخت حافظه و سایر تکنیک های تقویت حافظه در یادگیری این درس نیز کاربرد زیادی دارد .

نحوه ی خواندن ادبیات فارسی

تسلط در ادبیات فارسی جز از طریق مطالعه ی مستمر و منظم امکان پذیر نیست

برای این که وارد گستره ی  بیکران ادب فارسی شوید به مطالعه ی کتاب های درسی اکتفا نکنید و مطالعات  خود را گسترش دهید .

تسلط بر کتاب های درسی و درک محتوا مستلزم توانایی شما در 6 بخش می باشد

1-   معانی لغات

2-   بر گرداندن اشعار ومتون قدیمی به فارسی روان

3-   به خاطر سپاری تاریخ ادبیات

4-   حفظ شعر

5-   آموختن املا

6-   تسلط بر دستور زبان

حال روش رسیدن به هر یک از توانایی های شش گانه ی فوق را مرور می کنیم :

1)آموختن معنای واژه ها

ابتدا سعی کنید یک بار (ویا بیشتر ) متن درس را بخوانید و سعی کنید معنی لغات جدید در متن را حدس بزنید سپس با مراجعه به لیست لغات جدید آخر کتاب صحیح بودن حدس های خود را کنترل کنید .

بهتر است به جای این که لغت را جداگانه حفظ کنید جمله ای را که آن لغت در آن قرار دارد را چند بار بخوانید .

بسیار مفید است اگر به همراه تکرار لغت ومعنی ، مفهوم آن لغت را در ذهن خود مجسم کنید. مثلاً اگر می خواهید واژه ی سالوس به معنی چرب زبان ، شیاد و فریب کار را حفظ کنید ، تصویر یک آدم شیاد را مجسم کنید که با چرب زبانی قصد فریب شما را دارد و یا کلمه ی طلاقت به معنی گشاده رویی ، آقایی را مجسم کنید که با گشاده رویی به خانمش می گوید طلاقت می دهم .

به هنگام برخورد با واژه های جدید  کمی فکر کنید و ببینید آیا واژه ای می شناسید که با واژه ی مورد نظر ریشه ی مشترک داشته باشد ؟ اگر چنین واژه ای را به خاطر بیاورید آن گاه حدس زدن معنی واژه کار ساده تری خواهد بود . مثل مسطور ومهبوط =محل (فرود آمدن ) که به ترتیب با کلمه ی سطر وهبوط  ریشه مشترک دارند .

به واژه هایی که در خواندن با هم شبیه هستند ولی معنای متفاوتی دارند با دقت توجه کنید :

تین = انجیر                 طین =  گل

تغلب = چیرگی             تقلب = دغل کاری

2) برگردان معنای اشعار ومتون قدیمی به فارسی روان

برای انجام بهتر این کار توصیه می شود  اولاً بر معانی لغت تسلط پیدا کنید ، ثانیاً برای فهمیدن منظور وپیام شعر از کمک وراهنمایی معلم استفاده کنید ، ثالثاً  پس از درک مفهوم ، آن را با صدا بلند برای خود بخوانید و معنی کنید .

از نوشتن معنی کلمه به کلمه ی اشعار در کتاب ودفتر بپرهیزید و به جای این کار منظور وپیام ومفهوم جملات را بنویسید .

3) بخاطر سپردن تاریخ ادبیات

از تدابیر یاد یار استفاده کنید  مثلا کتاب های خواجه عبدالله انصاری عبارتند از

کنزالساکنین – الهی نامه – رساله ی دل وجان – مناجات نامه – نصایح وزاد العارفین که از ترکیب حروف اول اسامی کلمه ی نمک زار را بسازید و حفظ کنید و یا از آثار نظامی : لیلی ومجنون - - اسکندر نامه – مخزن الاسرار – خسرو وشیرین – هفت پیکر  می توان این جمله را حفظ کرد     (لیلی از مخزن اسکندر هفت تا شیرینی بر داشت ) ویا عبارت ملخ ها را حفظ کنید .

 

 

4) مطالب را سازماندهی کنید :

بهترین روش برای این کار گروه بندی شعرا و نویسندگان بر مبنای قرنی که زندگی می کنند ویا بر مبنای سبک کارشان می باشد .

5 ) آموختن املا

بهترین توصیه برای این کار دقت کردن در نوشتن است .

2 الی 3 بار از روی لغت بنویسید  اما نه از روی کتاب  بلکه از حافظه ی خود کمک بگیرید .       (تکرار ورونویسی بیش از حد و بدون تامل روی عبارات و کلمات هیچ کمکی به شما نمی کند) برای لغت هایی که املای مشابه دارند تدبیری بیندیشید . برای این کار می توانید از کلمات مشابه استفاده کنید . مثلاً برای کلمه سور (یعنی مهمانی ) و صور (شیپور ) جمله ی زیر می تواند یاد یار مناسبی باشد :

برای سفرم سور می دهم  اما به شرطی که روی صندلی ها (شیپور (صور ) نزنند .

ویا کلماتی که املای متفاوت دارند ولی از نظر تلفظ یکسانند ، می توانید از معنی آن ها کمک بگیرید . مثلاً برای دو کلمه ی نغز  و نقض می توانید این گونه عمل کنید (نغز وشیرین –نقض پیمان )

6 – آموختن دستور زبان

مطالب این بخش را حفظ نکنید بلکه باید بفهمید . برای این کار یادداشت برداری بسیار مفید است .

 

 

از تدابیر یاد یار نیز می توان استفاده کرد . مثلا من قیدم . کارم ایجاد قید وبند برای فعل است. هر جا ظاهر شوم دست وپای فعل را می بندم و کارش را محدود می کنم .

ویا انواع کلمه را در قالب یک بیت شعر :

اسم است وصفت ، عدد، کنایات              فعل است وقیود وربط واصوات

6)حفظ شعر

1-برای حفظ کردن شعر با صدای بلند خواندن بهتر از آهسته خواندن است

2- هنگام خواندن به مفهوم شعر نیز توجه کنید

3- برای حفظ کردن ابتدا بیت اول بعد بیت دوم ، بعد دو بیت اول ، بعد بیت سوم ، بعد سه بیت اول و همین طور الی آخر به عبارت دیگر شعر را به قسمت های کوچک تقسیم کنید و بعد حفظ کنید .

نحوه ی خواندن درس عربی

درس عربی یکی از مهم ترین دروس به خصوص در کنکور محسوب می شود . اکثر دانش آموزان عربی را با درصد پایین می زنند ولی اگر عربی به خوبی فرا گرفته شود می تواند امتیاز بزرگی برای دانش آموزان محسوب شود

عربی نیز مثل زبان انگلیسی و فارسی دو قسمت عمده را شامل می شود :

1-    لغات                        2- قواعد

برای یادگیری لغات به بخش آموختن معنای لغات و قواعد دروس ادبیات فارسی و انگلیسی مراجعه کنید .

مطالعه ی قواعد را از پایه شروع کنید .

در قسمت مطالعه ی  قواعد به تمرینات کتاب بسنده نکنید و به سراغ سایر کتب کمک درسی بروید . مثلاً قواعد تجزیه و ترکیب

از تدابیر یاد یار استفاده کنید . مثلاً از زبان شعر برای یادگیری و به خاطر سپاری قواعد مثلاً برای یاد گیری حروف ناصبه می توانید شعر زیر را حفظ  کنید

اِنَّ ، اَنَّ ، کَاَنَّ ، لیت ، لکنَّ لَعَل           ناصب اسم اند ورافع در خبر

از قواعد درس عربی خلاصه برداری کنید .

 

 

تقویم روز

 
شنبه
۱۳۹۳
آبان
۳
 

حدیث روز

امام زمان(ع)می فرمایند: در دختر رسول خدا فاطمه (س) برای من سرمشق و الگویی نیکو است.

ورود به سایت

ارسال آثار و لطیفه ها


پیام اسوه

ماژول چت

شما مجاز به چت نیستید