اندیشه اُسوه،سخنی با اولیاء محترم دانش آموزان،توصیه ها،ارزشیابی تحصیلی و تربیتی دانش آموزان

اطلاعیه ها

اهداف دبیرستان دوره اول اسوه

- ارتقاء سطح علمی و تربیتی دانش آموزان

2- تقویت مبانی اعتقادی و آموزه های اخلاقی و تربیتی

3- کاربرد تکنولوژی نوین در امر آموزش

4- بروز خلاقیت و نوآوری

5- پرورش روحیه پژوهش و تحقیق و تعمیق شیوه های پژوهش

6- ایجاد زمینه مناسب برای شکوفایی استعدادهای نهفته

7- بالا بردن مهارت های زندگی و نقش اجتماعی دانش آموزان در کنار توان علمی

8- تاکید بر تفاوت ها و نیازهای دانش آموزان

سخنی با اولیاء محترم دانش آموزان

والدین گرامی با سلام و احترام

رشد متعادل و متوازن فرزند شما در دوران تحصیل در ابعاد آموزشی، تربیتی و کسب مهارت های زندگی نیازمند همراهی با مربیان و ارتباط مفید و مؤثر با مدرسه و پایبندی به تعامل می باشد.

بی تردید هدایت، نظارت و حمایت از مولفه هایی است که هر یک در جایگاه خود و با روش های مبتنی بر علوم تربیتی و یافته های آموزشی و پرورشی و خرد جمعی می تواند مسیر رشد همه جانبه فرزندان را به دنبال داشته باشد و این مهم محقق نمی شود مگر با همکاری و همراهی متقابل والدین و مربیان مدرسه،در این راستا مدرسه اُسوه در سال تحصیلی 99-98 با شعار والدین همراه،فرزندان تلاشگر، معلمان دلسوخته، دانش آموزان فرهیخته، برنامه سالانه آموزشی و تربیتی خود را تقدیم می کند . امیدواریم با اتکا به خداوند متعال و توسل به ائمه اطهار علیهم السلام و توجه والدین محترم به تلاش فردی و گروهی دانش آموزان، برنامه ریزی مناسب آموزشی، تربیتی مدرسه نیل به اهداف تعلیم و تربیت فرزندان عزیزمان فراهم گردد. برای تحقق این مهم ضرورت تقریب ذهنی با فعالیتهای آموزشی و تربیتی مدرسه و آشنایی با مفاهیم رایج در آموزش و پرورش و مدرسه برای والدین گرامی احساس گردید که به بعضی از آنها اشاره و نکاتی نیز به عنوان توصیه مطرح می شود تا با مطالعه آن و عزم راسخ، سال تحصیلی با موفقیت همه جانبه توام باشد. همچنین آئین نامه آموزشی، تربیتی و انضباطی مدرسه نیز ضمیمه است.

توصیه ها:
4- دوره متوسطه اول تحصیلی یکی از مهمترین ایام زندگی فردی و اجتماعی و تحصیلی می باشد که گذر مناسب و معقول آن نیازمند توجه ویژه والدین و مدرسه است، بنابراین تغییرات رفتاری فرزندان خود را با مسئولین و مشاورین مدرسه در میان بگذارید.
5- در صورت تآخیر فرزند خود هنگام مراجعت به منزل علت را پیگیری نمایید.
6- از در اختیار قرار دادن تلفن همراه به فرزندان در اوقاتی که در مدرسه حضور دارند جداً خودداری فرمایید.
7- آخر هر هفته به صورت تلفنی و هر ماه یکبار حضوری در مدرسه از وضعیت آموزشی، تربیتی فرزندتان آگاه شوید.
8- سایت مدرسه درخدمت شماست و می توانید  از وضعیت درسی و انضباطی فرزند خود آگاه شوید در ضمن پشتیبان فرزند شما در رابطه با وضعیت آن در منزل با شما در ارتباط خواهد بود.
9- از انتخاب دوست و ارتباط آنان و نوع تعامل فرزندتان با دوست خود آگاهی داشته باشید.
10- فضای آرام در خانواده یکی از مهمترین شاخص های پیشرفت تحصیلی و رشد شخصیت متوازن فرزندان است؛ بنابراین توجه به این مهم ضروری می باشد.
11- توجه به امور معنوی در خانواده فرزندان را از سراشیبی و ناهمواری های زندگی مصون می دارد.
12- استفاده از رایانه و اینترنت توسط والدین و سایر اعضای خانواده که حالت اختصاصی برای فرزندان نداشته باشد.
13- محل استقرار رایانه در فضای عمومی و در معرض دید باشد.
طرح قانون مندی مدرسه
1ـ طرح قانون مندی در دبیرستان در این طرح دانش آموزانی که قوانین مدرسه را رعایت می کنند مورد تشویق قرار می گیرند.
 مرحله اول نصب اسامی در تابلو کلاس
مرحله دوم پس از تایید مسئولین

آشنایی با بعضی مفاهیم

آئین نامه آموزشی، پرورشی، انضباطی مدرسه
آئین نامه آموزشی، تربیتی و انضباطی مدرسه که دانش آموز با ثبت نام در این آموزشگاه ملزم به رعایت آن می باشد.
در برنامه اجرایی درج گردیده است تا همواره والدین محترم و دانش آموزان عزیز مورد توجه خود داشته باشند که حقوق فردی و اجتماعی دانش آموز حفظ شود.
ارزشیابی تحصیلی و تربیتی
ارزشیابی از دانش اموزان در فرآیند یاددهی، یادگیری بخشی تفکیک ناپذیر از تعلیم و تربیت است که همواره در ایام سال تحصیلی با هدف بهبود کیفیت آموزشی، تربیتی اصلاح و روش ها و... در جهت تحقق هدف های تعلیم و تربیت اجرا می شود.
تنوع ارزشیابی
در جریان فرآیند یاددهی، یادگیری روش های متنوعی در جهت ارزشیابی از دانش آموزان به کار گرفته می شود که هر یک از اهمیت خاصی برخوردار است و در تعمیق یادگیری مؤثر است .(پرسش های شفاهی،آزمون های علمی، پرسش های عینی و انشایی، مشاهده رفتار، پوشه های مجموعه کار، ارائه مقالات، فعالیت های تحقیقاتی، ارزشیابی های مستمر، انواع وسایل دست ساخته، خودسنجی ها و...)
تکالیف درسی
انجام تکلیف درسی نیز بخشی از فرآیند یادگیری دانش آموزان محسوب می شود که دبیران متناسب با تدریس به آنان ارائه می کنند و دانش آموز ملزم است در هر جلسه تکلیف درسی خود را انجام دهد و به همراه داشته باشد.
تمرین درسی
تمرین درسی فراتر از انجام تکلیف روزانه و هفتگی می باشد و دانش آموز باید برای تعمیق یادگیری خود با تمرین بیشتر، یادگیری را در ذهن و رفتار خود پایدار نماید.
ارزشیابی های مستمر در کلاس درس
ارزشیابی های مستمر توسط دبیران در جریان آموزش و یادگیری و در پایان هر مبحث آموزشی با هدف کسب اطلاع از میزان یادگیری دانش آموزان و مشخص شدن نقاط قوت و ضعف یادگیری آنان انجام می گیرد و به آن ارزشیابی تکوینی نیز می گویند و همانطور که اشاره شد به روش های مختلف صورت می گیرد، بنابراین دانش آموز باید همواره با مطالعه و انجام تکالیف درسی و تمرین از آمادگی لازم برخوردار باشد و نمره آن در کارنامه درج خواهد شد.
آزمون های هماهنگ استانی،کشوری
به منظور سطح سنجی و بررسی عملکرد دانش آموزان از نظر پیشرفت تحصیلی آزمون هایی بین مدارس استان (مسابقات علمی) و تعدادی از مدارس کشور (آزمون های متنوع) برگزار می شود که این آموزشگاه نیز به منظور آشنایی و آمادگی دانش آموزان در رقابت های علمی و آموزشی که در دوران تحصیل خود با آن مواجه می شوند در این گونه آزمون ها شرکت می کند.

 

دبیرستان دخترانه اسوه
بنر مارگاریتا
برای اطلاع از آخرین خبرها در خبرنامه سایت خبری نگاه عضو شوید .